Použité jachty

Koupí použité jachty můžete trefit jackpot. Anebo se taky pekelně spálit. Kdy se (ne)vyplatí nebýt prvním majitelem plavidla a na co byste se v takovém případě měli zaměřit? 

Je to v podstatě stejné jako u investice do ojetého auta. Dá se najít už krásně vyladěný a „zajetý“ model, o který bylo příkladně postaráno, daně či pojistky zaplaceny, interiér dovybaven luxusními předměty, veškeré počáteční provozní mouchy vychytány a stroj šlape jako švýcarské hodinky.

 Jenže taky lze narazit na polorozpadlý křáp ve zdánlivě dobrém stavu, do jehož opravy budete muset vložit víc prostředků než do samotného pořízení. 

 

Na co se zaměřit?

Nejprve se zeptejte na stáří lodě. Standartní praxí charterových společností je používání nové jachty na pronájem po dobu cca 5 let. Pak následuje její prodej, protože náklady na údržbu se začnou pomalu zvyšovat, zatímco výnos z pronájmu vzhledem k rostoucímu věku plavidla klesá. Optimální stáří použité, ale přitom stále ještě bezproblémově fungující lodě je tak 4-6 let.

Poté detailně prozkoumejte stav zvažované jachty. Zkontrolujte si, zda byla servisovaná, jestli nejsou pochybnosti ohledně motoru a v jakém stavu se nachází trup lodi. Pokud nedokážete fundovaný odhad provést sami, poraďte se s odborníkem, protože risk management je v těchto případech opravdu maximálně důležitý.

Přejeme vám dobrý kup a bon voyage!

 

.